This is an automated archive made by the Lemmit Bot.

The original was posted on /r/homesteading by /u/Hot-Extension8627 on 2024-12-08 19:18:59+00:00.


My wife and I over the years have slowly created this lifestyle of becoming more waste conscious, resourceful, sustainable, frugal with our spending, and ingredient conscious with what we put in our body.

Our weekly grocery budget is $125.00 for a family of 4. We bulk purchase beef and pork from a local farmer for approximately $2000 for the year (if you include the meat, Our grocery budget moves up to about $140 per week).

We compost all of our kitchen scraps for our garden where the goal is to eventually grow all our own produce for thr whole year. I’m currently working on a permaculture/regenerative farming style in our back yard (we live on .25 acre lot in the middle of the suburbs). Eventually I would like to get into a aquaponics system where we can farm the fish and eat them as well.

We will be growing our own hops this year to brew some beer, grains to mill our own flour as some experimental crops along with our main vegetables for next season.

This morning was spent parting out whole chickens from the grocery store because for $13.44 (2pk of whole chickens from walmart) I can get a $27 value.

4 - breasts $10 value 4 - drumsticks $3 value 8 - wings $2 value 4 - thighs $4 value 4 - tenders $1.50 value 2 - carcasses for making stock (usually around 20 cups of chicken stock) $7.50 value And a handfull of what we call “nuggets” from the rest of the carcass $2 value. Then to take it a step further, we then bake the bones dry and grind them into a bone meal to add to the compost pile as well.

We’re working on getting permitting so we can have our own chickens since we live in the suburbs to provide eggs and maybe raise a few meat birds as well.