This is an automated archive made by the Lemmit Bot.
The original was posted on /r/newzealand by /u/GoNinjaPro on 2025-01-21 08:18:13+00:00.
I saw a cool video on YouTube (Eating for $1.00 A Day). It was an American video, and it was posted 1 year ago.
The lady spent $10.90 (a wee bit more than $1 a day), and managed to live on that food for a week. The only pantry staples she used in addition to what she bought was salt and pepper.
Out of curiosity I thought I’d go to the Pak n Save website and see if I could do something similar for around $20 NZ. (That would allow for the exchange rate.)
Well, the price of eggs pretty much blew it. And the price of garlic.
I wasn’t able to match products exactly, but a very close approximation of what she bought would have cost me just over $30.
So yeah. Not sure why I’m sharing, lol. Just was an interesting video and an interesting exercise. I’m always looking for frugality tips.
It’s a shame our food is so expensive when we produce so much of it here.
…
Edit: Sorry, my post was unclear. I wasn’t trying to cost out a week’s worth of food. I was trying to compare prices like for like with what she bought!
I could definitely do a better deal with different products, I was just curious what her trolley of grocery items (like for like) would cost here.